Aylık Arşivler: Kasım 2018

Bedelli Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma ve Kıdem Tazminatı

Bedelli askerlik düzenlemesinin ardından birçok işçi bedelli askerlik nedeniyle işten ayrılması halinde kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmayacağı hususunu netleştirmek istemektedir. Bu hususta farklı görüşler olsa da muvazzaf/zorunlu askerlik nedeniyle işten ayrılma halinde işçiye kıdem tazminatı ödenmesini düzenleyen 475 sayılı eski İş Kanunu’muzun yürürlükte kalan 14. maddesinin konulması amacı bedelli askerlikteki durumu kapsamamakta ve karşılamamaktadır. 3

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken, kişilerin son brüt ücretleri ile aylık ücretinin yanında kişiye sağlanmış düzenli ödemelerin tümü olan giydirilmiş ücret dikkate alınmaktadır. Yani kıdem tazminatının hesaplanmasında esas alınacak ücret giydirilmiş brüt ücrettir. Kıdem tazminatına esas giydirilmiş brüt ücretin belirlenmesinde kişinin aylık brüt ücretinin yanında düzenli olarak yapılan tüm ek yardım ve menfaatler de dahil edilmektedir.

Sözler

Devletin hazinesi adalettir.
KONFUÇYUS
Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman iyidir.
MAHATMA GHANDI
Çoğu 'uzman'ın teorilere, fikirlere ve düşüncelere sahip olduğu yerde, bizim sonuç veren işlerimiz ve buna destek olacak ispatlarımız var.
TEKCAN HUKUK

Hızlı iletişim için “Hemen Ara” butonuna tıklayabilirsiniz.