Boşanma Avukatı

AnasayfaBoşanma Avukatı

Boşanma Avukatı

Aile kurmak günümüzde oldukça zor bir hal alırken boşanma davalarının da giderek arttığını söylemek mümkündür. Her çift belirli nedenlerden dolayı yollarını ayırmayı tercih edebilmektedir. İstanbul ili içerisinde Boşanma Avukatı olarak Av. Melda Merve TEKCAN genelde eşit oranda anlaşmalı ve çekişmeli boşanma sebepleri ile gelen müvekkillerine yardımcı olmaktadır. İstanbul gibi büyük bir şehirde her zaman iyi bir avukat bulmak elbette ki zor oluyor. Boşanma davaları aylarca belki yıllarca süren davalar olarak karşımıza çıkabilmektedir. Anlaşmalı boşanmalar her ne kadar kısa sürede tamamlanabilse de çekişmeli boşanma davaları süresi uzun olabilmektedir. Boşanma Avukatı olarak amacımız müvekkillerimizin hak kayıpları yaşamadan en kısa sürede davalarını sonuçlandırmalarına yardımcı olmaktır. Son derece deneyimli ve tecrübeli Avukat kadromuzla sizlere en iyi danışmanlık hizmetini sunmak için çalışmaktayız. Amacımız etik kurallar içerisinde sizlere sonuca ulaştıracak çözümler üretmektir. Boşanma davalarınızı en kısa sürede lehinize sonuç alacak şekilde sonlandırmak istiyor iseniz kendiniz istediğiniz avukatı seçerek ve sürekli iletişim halinde kalarak gerekli belge ve evrakları avukatınıza ulaştırarak boşanma davanızı hızlı bir şekilde bitmesini sağlayabilirsiniz. Her ne kadar bireylerin Avukat tutmadan da boşanma davaları açabileceği bir gerçek olsa da Adliyelerdeki yoğunluk ve hukuki terim ve evrakların takibi zorluğu nedeni ile Avukat tutmak işinizi kolaylaştıracaktır. Boşanma avukatı arıyorsanız İstanbul için tüm ilçelerden bizler ile iletişime geçiniz. Boşanma davaları genel olarak ikiye ayrılırlar;
 • Anlaşmalı Boşanma
 • Çekişmeli Boşanma

Anlaşarak boşanma davalarında; taraflar, her konu üzerinde anlaşmaya varmıştır. Nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi konularda hemfikir olmuşlardır ve anlaşarak boşanabilirler. Anlaşarak boşanma; kısa sürer, tek celsede bitebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Kabul Edilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?
 • Öncelikle; anlaşmalı boşanma davası açabilmek için evlilik en az 1 yıl sürmüş olmalıdır. Aksi takdirde mahkeme tarafından evlilik birliğinin temelden sarsılmış olup olmadığını araştırarak karar verilecektir.
 • Eşlerin birlikte dava açmaları veya bir eşin açtığı anlaşmalı boşanma davasının diğer eş tarafından kabul edilmesi gerekir.
 • Eşler arasında aşağıdaki hususları barındıracak bir protokol hazırlanarak dava açılırken veya ilk duruşmaya kadar mahkemeye sunulması gerekir.
Bu protokolde; - Çocukların velayetinin kimde kalacağı ve diğer eşin çocukla ne şekilde görüş sağlayacağı (kişisel ilişki) , çocuklara ödenecek nafaka (iştirak nafakası) varsa miktarı, - Eşe ödenecek nafaka (yoksulluk nafakası) varsa miktarı, - Ortak malların paylaşımı ve mal teslim tarihleri - Maddi-manevi tazminat talep ediliyorsa miktarları ve ödeme tarihleri belirtilmelidir. - Taraflar arasında anlaşma sağlanan başkaca hususlar varsa (Örneğin kredi borcunu ödeme anlaşması, kira ve aidat ödeme anlaşması gibi) bunlar da protokole yazılır. - Boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumu hususunda yapılan düzenleme kanuna aykırı içerik taşımamalıdır ve koşula bağlanmamalıdır. - Protokolde belirtilen hususlar uygulanabilir olmalıdır. Eşlerin duruşmaya bizzat katılması ve aynı anda hâkim huzurunda dinlenmeleri gerekir. Hâkim tarafından sunulan protokolün tarafların serbest iradelerini yansıttığı, boşanma isteğinin samimi olduğuna kanaat getirilmelidir.

 Boşanma Kararı Ne Zaman Verilir?

Anlaşmalı boşanma davası açıldıktan sonra dosyanızın hangi mahkemede görüleceği ve dosya numaranız tarafınıza bildirilecektir. O mahkeme kalemine gidip anlaşma boşanma davası atığınızı ve duruşma gününü yakın tarihe istediğinizi belirtirseniz yakın bir tarihe duruşma günü alabilme ihtimaliniz olabilir. Bu durum mahkemelerin yoğunluğuna göre değişir. Duruşma günü her iki eşin de bizzat duruşmaya katılması gerektiğini belirtmiştik. Şayet yukarıdaki şartlar yerine getirildiyse; hakim ilk duruşmada eşleri dinledikten sonra protokoldeki hususlar uyarınca boşanmaya karar verebilir. Protokolde anlaşılmayan , eksik, hatalı hususların varlığı halinde taraflara/eşlere sorarak iradelerini öğrenip tutanağa geçirerek buna göre karar verebilir. Boşanma kararının yazılması biraz süre alacaktır. Daha sonra mahkemeden kararı alıp temyiz etmeyeceğinizi belirtmeniz halinde karar kesinleşir ve mahkeme tarafından nüfus müdürlüğüne yazı yazılarak boşanma bildirilir. Çekişmeli boşanma davalarında ise; taraflardan biri boşanmak istemeyebilir veya herhangi bir konu üzerinde anlaşmaya varılmadığından, dava çekişmeye gitme durumunda kalmıştır. Çekişmeli boşanma davaları uzun süren davalardır. Boşanma davası açmaya karar veren taraf, bulunduğu yerin bağlı olduğu aile mahkemesine gitmelidir. Boşanma davasının görülebilmesi için önce bir dilekçe ile aile mahkemesine boşanma avukatı ile başvurulmalıdır. Boşanma davalarında karşılaşılan durumlar       
 • Velayet
 • Nafaka
 • Mal paylaşımı
Velayet Boşanmanın getirdiği bir sonuçta velayettir. Eğer ki; birliktelikte reşit olmamış bir veya birden fazla çocuk var ise, bu durumda çocuğun yasam şartları göz önünde bulundurularak çocuğun kime velayet edileceği belirlenmesi gerekmektedir. Velayet, çocuğun korunması ve temsil edilmesi için öngörülmüş hukuksal haklardır. Çocuğun doğru ve sağlıklı gelişimi için , ihtiyaçlarının karşılanması ve hoş görülü ortamda yetiştirilmesi gerekir. Yetişkin olmayan çocukların velayeti anne babaya aittir. Yasal bir neden olmadıkça da velayet anne babadan alınmaz. Anne babanın evlilikleri sürdüğü müddetçe velayet anne babanın ikisine aittir. Anne yada babadan biri vefat ederse velayet hayatta kalana aittir. Anne babanın boşanması durumunda ise hakimin kararı ile belirlenir. Eğer anne baba evli değillerse çocuğun velayeti anneye aittir. Anne bakamayacak durumda ise veya ölmüş ise velayet babaya yada mahkeme tarafından belirlenen vasiye verilir. Eğer, anne baba çocuğu ile ilgilenmeyip ona kötü davranışlarda bulunuyorsa, mahkeme kararı ile çocuk bir ailenin yanına ya da bir kuruma yerleştirilebilir.

Nafaka

Boşanma davası devam ederken ve ya boşanma işleminin sonunda maddi durumu kötüleşecek kişiye bağlanan ücrettir. Her nafaka türü için farklı şartlar gerekmektedir.

Nafaka türleri

 • Tedbir Nafakası: Boşanma davası devam ederken alınabilecek nafaka tedbir nafakasıdır. Tedbir nafakası sadece boşanma davası devam ederken alınabilir. Dava bittiğinde bu tedbir nafakası ödenmez
 • İştirak Nafakası: Dava sonuçlandığı zaman ise alınabilecek 2 çeşit nafaka vardır. Bunlardan biri iştirak nafakası yani çocuk için ödenen nafakadır.
 • Yoksulluk Nafakası: Boşanmadan dolayı yoksulluğa düşen ve daha az kusurlu olan tarafında talepte bulunabileceği nafaka türüdür.
Nafakanın ne kadar olacağı hâkim tarafından karşı tarafın ekonomik durumuna göre belirlenir. Belirli bir zaman geçtikten sonra nafakanın yetmemesi durumunda karsı tarafa nafaka artırım davası açılabilir. Nafaka artırım davasını açmanın da belirli şartları vardır. Çocuğun okul masraflarının artması, hayat şartlarının değişmesi ve kira bedelinin artması gibi bazı şartlar aranmaktadır. Mal paylaşımı Boşanmanın getirdiği hukuksal  bir soncuda mal paylaşımıdır. Eşler, boşanmamın getirdiği duygusal olarak ortak hareket etme durumunu ortadan kaldırdığı için ekonomik olarak ortak hareket etme durumu da ortadan kalkmış olur. Ve böylece boşanma sürecinde mal paylaşımı yapılırken taraflar arasındaki ortaklığın niteliği, boşanma davalarının ve mal paylaşımı davalarının konusu olmaktadır. Buna göre; eşlerin tabi oldukları yasal mal varlığı doğrultusunda boşanma sürecinde mal paylaşımı yapmaları gerekir. Mal paylaşmış eğer ki; mal paylaşım sözleşmesi yapılmış ise bu sözleşme gereğince hareket edilir. Herhangi bir sözleşme söz konusu değil ise mal rejimine göre paylaşım yapılmaktadır. Boşanma ile alakalı aklınıza takılabilecek soruları cevaplamaya çalıştık. Açacağınız boşanma davası veya eğer anlaşmalı boşanma davası ise boşanma protokolü hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Bize 0532 211 5725 olan telefon numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Avukatlar

Av. Melda Merve Tekcan

İstanbul, Avukat

Profili Görüntüle

Hızlı iletişim için “Hemen Ara” butonuna tıklayabilirsiniz.