Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken, kişilerin son brüt ücretleri ile aylık ücretinin yanında kişiye sağlanmış düzenli ödemelerin tümü olan giydirilmiş ücret dikkate alınmaktadır. Yani kıdem tazminatının hesaplanmasında esas alınacak ücret giydirilmiş brüt ücrettir.

Kıdem tazminatına esas giydirilmiş brüt ücretin belirlenmesinde kişinin aylık brüt ücretinin yanında düzenli olarak yapılan tüm ek yardım ve menfaatler de dahil edilmektedir. Örneğin işçiye yol ve yemek parası, yakacak yardımı, düzenli prim ödemesi, asgari geçim indirimi ödeniyorsa bunların son 1 yıldaki ortalaması alınarak hesaplama yapılacaktır.

Yol parası yerine servis uygulaması varsa yahut yemek parası yerine işyerinde yemek verilmesi uygulaması söz konusu ise böyle bir durumda yol ve yemek ücretinin o işyerinin emsallerindeki ücreti araştırılarak hesaplanması ve giydirilmiş brüt ücret hesabında dikkate alınması gerekecektir.

İş akdinizin feshi durumunda yanlış bir hesaplama ile hak kaybına uğramamak için tazminat ve sair alacaklarınızın hesaplanmasında bir uzmandan yardım almayı unutmayınız.

           

Avukat Melda Merve TEKCAN

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
İlginizi çekebilir:  İşten Çıkış Belgesi Nasıl Gönderilir?