Üst Düzey Yönetici Fazla Mesai Talep Edebilir mi?

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nin 09.05.2011 gün ve 2009/12398 E., 2011/13928 K. sayılı ilamı ile;

“İşyerinde en üst düzey konumda çalışan işçinin görev ve sorumluluklarının gerektirdiği ücretinin ödenmesi durumunda ayrıca fazla çalışma ücretine hak kazanamaz. Bununla birlikte üst düzey yönetici konumunda olan işçiye aynı yerde görev ve talimat veren bir yönetici ya da şirket ortağı bulunması durumunda, işçinin çalışma gün ve saatlerini kendisinin belirlediğinden söz edilemeyeceğinden yasal sınırlamaları aşan çalışmalar için fazla çalışma talep hakkı doğar. O halde üst düzey yönetici bakımından şirketin yöneticisi veya yönetim kurulu üyesi tarafından fazla çalışma yapması yönünde bir talimatın verilip verilmediğinin de araştırılması gerekir. İşyerinde yüksek ücret alarak görev yapan üst düzey yöneticiye işveren tarafından fazla çalışma yapması yönünde açık bir talimat verilmemişse, görevinin gereği gibi yerine getirilmesi noktasında kendisinin belirlediği çalışma saatleri sebebiyle fazla çalışma ücreti talep edemeyeceği kabul edilmelidir. “

 

Bunun akabinde Yargıtay 9.Hukuk Dairesi’nin 30.05.2016 tarih ve 2015/12134 Esas ve 2016/12587 Karar sayılı ilamı ile de durum her ne kadar böyle olsa da üst düzey yönetici pozisyonundaki işçinin eş zamanlı olarak açık bir fazla çalışma talimatı olduğunun ispatlanması gerektiği hüküm altına alınmıştır.

 

Buna göre:

İşyerinde yüksek ücret alarak görev yapan üst düzey yöneticiye işveren tarafından fazla çalışma yapması yönünde açık bir talimat verilmemişse, görevinin gereği gibi yerine getirilmesi noktasında kendisinin belirlediği çalışma saatleri sebebiyle fazla çalışma ücreti talep edemeyeceği kabul edilmelidir.

 

                                                                                    Avukat Melda Merve TEKCAN

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
İlginizi çekebilir:  Taksi Şoförleri İşçi Midir? İşçilik Alacaklarından Yararlanabilirler Mi?