Ücret Desteği Uygulaması ve Koşulları Nedir?

Ücret Desteği Uygulaması ve Koşulları Nedir?

Asgari ücretin artışının işverenlerin üzerinde oluşturacağı yükü ortadan kaldırmak için verilen devlet desteklerine bir yenisi daha eklendi. Şubat-Nisan ayları arasında işe alınan işçiler için asgari ücret tutarında 3 aylık destek verilecek. 22/02/2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlan 7166 sayılı Torba Kanun ile İşverenleri ilgilendiren yeni bir devlet desteği gelmişti. Yayımlanan yönetmeliklerle beraber bu desteğin detayları da açıklanmış oldu. Teşvikten yararlanmak için birtakım şartlar öngörüldü.

Bu Şartlar;

Hem işe alınacak işçi, hem de iş yeri ile ilgili şartlar sağlandığında işverenler teşvikten yararlanabilme hakkına sahip olacaklardır.

  •  Öncelikle bu teşvikten yararlanmak için, işçinin 01/02/2019 ile 30/04/2019 tarihleri arasında işe alınmış olması gerekmektedir.
  • Özel sektör iş yerlerini kapsayan bir teşviktir.
  • İşe alınan kişinin son 3 ayda en fazla 10 günden fazla sigortalı çalışmış olmaması şartı vardır. Burada dikkate alınacak olan tarih, işe alındığı tarihten önceki 3 ay içerisinde 4/a ya da 4/c kapsamında 10 günden fazla sigortalı olarak bildirilmemiş olmalıdır. İsteğe bağlı sigortalılığı olan işsizler, sigortasız kabul edilecektir.
  • İşçinin İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından olması gerekmektedir.
  • İş yerinin 2018 yılında en az sayıda sigortalı bildirdiği ay dikkate alınarak, işçinin bu aydaki sigortalı sayısına ilave olarak işe alınmış olması gerekmektedir. Örneğin işyerinin 2018 yılında en az sigortalı bildirdiği ay, 65 sigortalı ile Ekim ayı olsun diyelim. Şubat ayında işe aldığı işçi için teşvikten yararlanmak isteyen işveren, Ekim ayı çalışan sayısını dikkate alarak, Şubat ayında 65’ten fazla çalışanı varsa, diğer şartları sağlayan işe aldığı her işçi için destekten yararlanacaktır. Ama Şubat ayı çalışan sayısı Ekim ayındaki sayıdan az ise, çalışan sayısı 65’e ulaşana kadar aldığı işçiler için destekten yararlanamayacaktır.
  • İş yerinin destekten yararlanabilmesi için bildirgelerini zamanında vermiş olması, zamanında ödemiş olması gerekmektedir.
  • İşverenin sahte sigortalı göstermesi, ya da sigortasız/kaçak işçi çalıştırmamış olması gerekmektedir.

Peki Destek Tutarı Nedir?

  1. 02.2019 – 30.04.2019 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için işverenlere 3 aylık süre ile aylık net asgari ücret düzeyinde (2.020,90 TL) destek sağlanmaktadır.
  2. Ücret desteği SGK tarafından iş yerinin ilgili ayda veya sonraki aylarda oluşacak prim borçlarından mahsup edilmesi, işverene ödeme yapılmaması şeklinde uygulanacaktır.

İlave istihdam ücret desteği uygulaması ile ücret desteği ile destekten yararlanan sigortalının 3 aylık destek süresinin akabinde 6 ay boyunca iş yerinde istihdamda kalması hedeflenmektedir.

 

YENİ MAKALELER
KATEGORİLER