Trafik Kazası Neticesinde Sakatlık Hali Nedir?

Trafik Kazası Neticesinde Sakatlık Hali Nedir?

Trafik kazası nedeniyle bedensel zarar gören ve bu zarar nedeniyle iş göremez hale gelen kişiler bu süreçteki maddi kayıplarını kazaya kusuru ile sebebiyet veren taraftan tazmin edebilecektir. Kaza nedeniyle kişi çalışamayacak hale gelebileceği gibi aynı yaşta olduğu kişilere nazaran çalışmak için daha fazla efor sarf etmek zorunda kalacak ise de aynı tazminatın ödenmesi lazım gelecektir. Bu sakatlık durumunun sürekli ve kalıcı olması halinde talep edilen tazminat tutarına sürekli iş görmemezlik tazminatı ya da sürekli sakatlık tazminatı adı verilmektedir.

Sürekli Sakatlık Nedir?

Sürekli sakatlık, kişinin kaza neticesinde süreklilik arz edecek sakatlık nedeniyle yaşadığı beden gücü, efor kaybı anlamına gelmektedir.

Trafik Kazalarında Sürekli Sakatlık Tazminatı Nedir ve Kimden Talep Edilebilir?

Karayollarında meydana gelen trafik kazalarında haksız fiil nedeniyle kişinin beden gücünde kayıp meydana gelebilir. Bu durumda kişilerin sürekli sakatlık nedeniyle tazminat talep edebileceklerini belirtmiştik. Bu tazminat zarara kusuru ile sebep olan kişiden veya varsa sigorta şirketinden talep edilebilecektir.

Vücut bütünlüğünde meydana gelen bozulmalar, organ kayıpları, kazadan kaynaklı psikolojik rahatsızlıklar, duruş bozuklukları ve buna bağlı farklılaşmalar gibi bedensel bir çok zarar sürekli sakatlık yahut iş gücü kaybı olarak değerlendirilebilecektir.  Her kişide farklı sonuçlar meydana gelebilir veya başkaca zarar kalemleri oluşabilir. Ancak sürekli sakatlık durumunda talep edilebilecek ana kalemler aşağıdaki gibidir:

• Sürekli Sakatlık ve Geçici İş Göremezlik : Kişinin çalışmamasından yahut çalışma hayatındaki iş gücü kaybından kaynaklı zararlarının tazmini için talep edilebilecek tazminattır.

• Bakıcı Giderleri : Kaza nedeniyle kişinin bakıma muhtaç olması ve bu nedenle bir bakıcının yardımını almak zorunda kalması halinde bu zararları da talep edilebilecektir.

Kazanç Kayıpları ve Ekonomik Geleceğin Sarsılması : Kaza sonucunda kişinin çalışamaması nedeniyle edinemediği kazanç ve ileride kaza öncesi gelirine sahip olamaması nedeniyle talep edilebilecek olan tazminattır.

• Tedavi Giderleri : Kişinin sakatlık durumunun düzelmesi için almış olduğu her türlü tıbbi yardımın bedelidir.

YENİ MAKALELER
KATEGORİLER