Trafik Kazası Sonrası Araç Değer Kaybı İçin Ne Yapılmalı?

Trafik Kazası Sonrası Araç Değer Kaybı İçin Ne Yapılmalı?

Trafik kazası ölümlü, yaralamalı veya maddi hasarlı trafik kazaları olarak gerçekleşebilecektir. Araç değer kaybı, iki tarafın dahil olduğu maddi hasarlı bir trafik kazası neticesinde kazaya karışan ve hasar alan aracın piyasadaki rayicine göre meydana gelen kaza sebebi ile oluşan değer düşüklüğüne verilen isimdir. Araç değer kaybı ülkemizde bir haksız fiil tazminat çeşidi olarak Yargıtay’ın yerleşik içtihatları ile girmiştir. Araç değer kaybı taleplerinin Sigorta Tahkim Komisyonu aracılığıyla yöneltilmesi mümkündür. Peki, Araç değer kaybı hesaplama nasıl yapılır?

Araç Değer Kaybı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araç değer kaybı rakamı yargısal süreçte uzman bilirkişililer tarafından yapılmaktadır. Araç değer kaybı hesaplamasında etkisi bulunan pek çok etmen vardır. Buna göre bu etmenler aşağıdaki belirtildiği gibidir:

  • Üretim yılı
  • Hasar geçmişi ve niteliği
  • Kilometresi
  • Marka ve model bilgisi
  • Trafiğe çıkış tarihi
  • Pazar değeri

Araç Değer Kaybı Kimden Alınır?

Araç değer kaybı talebi, kazaya karışan ve kazaya kusuru ile sebebiyet veren kişinin zorunlu mali mesuliyet sigortasını yapan sigorta şirketine yöneltilir.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

"<yoastmark

Öncelikle kazaya kusuru ile sebebiyet veren tarafın Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortasını yapan sigorta şirketine yazılı olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvurunun olumlu sonuçlanması ve sigorta şirketinin talep konusu araç değer kaybı bedelini ödemesi mümkündür. Ancak sigorta şirketinin olumsuz yanıt vermesi yahut hiç yanıt vermemesi halinde Sigorta Tahkim Komisyonuna yapılacak bir başvuru ile araç değer kaybının talep edilmesi gerekecektir. Komisyon tarafından verilen ilam niteliğinde olup icra takibine konu edilebilmektedir.

Araç Değer Kaybı Ne Kadar Sürede Alınabilir?

Araç değer kaybının tahsili için Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurmak gerektiğini söylemiştik. Böyle bir durumda başvurular ortalama 3-4 aylık süre içerisinde sonuçlanmaktadır.

Araç Değer Kaybı Talep Etmek Kendi Aracımın Kayıtlarında Olumsuz Bir Etki Yaratır mı?

Aracınızın karışmış olduğu maddi hasarlı trafik kazası neticesinde araç değer kaybı talep etmiş olmanız kendi sigortalarınızdan karşılanan bir bedel değildir. Bu nedenle de araç değer kaybı talep edilmesi, talepte bulunan kişinin ve aracının kayıtlarında olumsuz bir durum meydana getirmeyecektir.

Ayrıca; araç değer kaybı nasıl alınır, araç değer kaybı başvurusu, araç değer kaybı davası, araç değer kaybı şartları, araç değer kaybı nasıl hesaplanır gibi konularda da hukuk büromuzdan hukuki danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

YENİ MAKALELER
KATEGORİLER