Bedelli Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılma ve Kıdem Tazminatı

Muvazzaf yani zorunlu askerlik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalan işçi iş kanunu gereği kıdem tazminatını alabilecektir. Bu durumda işçinin ihbar tazminatı almak hakkı bulunmamaktadır ayrı işsizlik maaşına da hak kazanılmayacaktır. Zorunlu askerlik görevini tamamladıktan sonra yeniden eski işine başlamak isteyen işçinin işverene askerden geri döndükten sonra 2 ay içerisinde yazılı başvuru yapması gerekir. Yazılı başvurunun ardından işçi işe başlatılmazsa 3 aylık ücreti kadar tazminat ödenmesi gerekir. İşveren ödeme yapmaz ise yasal yollara başvurulabilir.

Bedelli askerlik nedeniyle işten ayrılanlar bakımından ise konu tartışmalı. Son bedelli düzenlemesi ile bedelli askerlik nedeniyle işçinin 21 gün ücretsiz izinde sayılacağı söylenmiş. Ancak bir kısım hukukçular bedelli askerlik düzenlemesi gereği kıdem tazminatı ödenmemesi gerektiğini düşünürken bir kısım hukukçular ise bedelli askerliğin yasada belirtilen muvazzaf askerlik nedeniyle işten ayrılmadan farklı olmadığını, bu nedenle de kıdem tazminatına hak kazanılacağını düşünüyor. Henüz bir bölge adliye mahkemesi kararı olmasa da yerel mahkemelerin de bu noktada görüşleri farklı. Yüksek mahkeme ne söyleyecek henüz belli değil.

Askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi ihbar tazminatına hak kazanmaz. Ayrıca işsizlik maaşı için başvuru yapması halinde de askerlikte geçen süre zarfında işsizlik maaşı alamasa da askerlik dönüşü iş bulamaması halinde işsizlik maaşı almak için işkura başvuru yapabilir.

Avukat Melda Merve TEKCAN

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
İlginizi çekebilir:  İşverenin İşçinin Ücretine Zam Yapması Zorunlu Mudur? İhtiyari Midir?