Haklı Fesih Yapan İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Çalışan ve sigortalı olan her işçiden, her ay belirli oranda işsizlik sigortası primi kesilmektedir. İşte, işten ayrılan ya da çıkarılan işçiye belirli hallerde ödenen ve onun gelirden yoksun kaldığı bu dönemde destek amaçlı yapılan ödemeye işsizlik maaşı denilmektedir.

Aşağıdaki şartların tamamını bir arada taşıyan işçi, işsizlik maaşı alabilir:

  • İşten işveren tarafından ve kusuru yokken çıkarılmak ya da işten haklı bir nedenle ayrılmak (Sebepsiz yere işten ayrılan ya da istifa eden işçi alamaz)
     
  • İşten ayrıldığı tarihten önceki 120 gündür bir iş yerinde çalışıyor olmak
     
  • İşten ayrıldığı tarihten önceki son 3 yıldan en az 600 gün sigorta priminin bulunması

Yukarıdaki şartları taşıyan bir işçinin, işten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması gerekir. 30 günü geçirirse, geçirdiği her gün, işsizlik maaşı alacağı günlerden düşülür. O nedenle 30 gün içinde başvurulması çok önemlidir. İş Kanununda ‘haklı fesih’ tanımına giren durumlarda çalışanın işsizlik maaşı alma hakkı var. Haklı fesih ile istifa edenler, haklı olduklarını ispatlarsa işsizlik maaşına başvurabiliyor. Eğer konu mahkemeye intikal etmişse sonucuna göre yine işsizlik maaşı alınabiliyor. Maaşın ödenmemesi, gerçek ücretin saklanması, Mobbing, iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri haklı fesih kapsamına giriyor.

2019 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadar?
İşsizlik maaşı hakkında merak edilen sorulardan biri de elde edilecek işsizlik maaşının aylık kaç TL olduğudur. İşsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 2019 yılında işsizlik maaşı aldıkları aylık sürelerde asgari ve azami işsizlik maaşı tutarı şu şekildedir;

Asgari: Aylık Brüt; 1.023,36 TL – Damga Vergisi; 7,77 TL – Aylık Net; 1.015,59 TL

Azami: Aylık Brüt; 2.046,72 TL – Damga Vergisi;15,53 TL  – Aylık Net; 2.031,19 TL

İlginizi çekebilir:  İşçinin İşverene Yalan Beyanda Bulunması ve Sonuçları
[Toplam:2    Ortalama:4/5]