Haklı Fesih Yapan İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Çalışan ve sigortalı olan her işçiden, her ay belirli oranda işsizlik sigortası primi kesilmektedir. İşte, işten ayrılan ya da çıkarılan işçiye belirli hallerde ödenen ve onun gelirden yoksun kaldığı bu dönemde destek amaçlı yapılan ödemeye işsizlik maaşı denilmektedir.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

Yukarıdaki şartları taşıyan bir işçinin, işten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a başvurması gerekir. 30 günü geçirirse, geçirdiği her gün, işsizlik maaşı alacağı günlerden düşülür. Yani 30 günlük süre hakkın ortadan kalkmasına sebep olmaz ancak hak kaybı yaşamamak adına 30 günlük süre içinde başvuru yapmak önem arz eder.

İş akdinin haklı nedenle feshedilmesi halinde işçinin işsiz kalmasına kusuru olmadığı kabul edilmektedir. Bu nedenle de fazla mesailerin karşılığının ödenmemesi, işçiye elden ödeme yapılarak SGK primlerinin eksik ödenmesine sebebiyet verilmesi gibi durumlarda işçi istifa etse bile, iş akdini haklı nedenle sona erdirmiş olduğundan işsizlik maaşına hak kazanabilecektir. Yani istifa etmek işsizlik maaşının alınmasına engel olmaz. Önemli olan istifanın haklı nedene dayanıp dayanmadığıdır.

Uygulamada en çok rastlanılan sorun ise işçinin istifa nedeniyle çıkışının yapılması halinde işsizlik maaşı başvurularının reddedilmesidir. Bu aşamada işçi, işçilik alacaklarının tahsili için yasal süreci başlatmasının akabinde; arabuluculuk görüşmesinde anlaşma sağlanırsa veya lehe sonuçlanan dava kesinleşirse İŞKUR’dan işsizlik maaşının alınması mümkün hale gelecektir.

İlginizi çekebilir:  İş Kazası Nedir?

2019 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı hakkında merak edilen sorulardan biri de elde edilecek işsizlik maaşının aylık kaç TL olduğudur. İşsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 2019 yılında işsizlik maaşı aldıkları aylık sürelerde asgari ve azami işsizlik maaşı tutarı şu şekildedir;

Asgari: Aylık Brüt; 1.023,36 TL – Damga Vergisi; 7,77 TL – Aylık Net; 1.015,59 TL

Azami: Aylık Brüt; 2.046,72 TL – Damga Vergisi;15,53 TL  – Aylık Net; 2.031,19 TL

[Toplam:1    Ortalama:5/5]